Atrakcyjny kolor kupowanych produktów spożywczych nie bierze się z powietrza – warto mieć świadomość tego, że w procesie produkcyjnym żywności na szeroką skalę stosowane są barwniki spożywcze poprawiające estetykę produktów. Na opakowaniach z żywnością wypisane są zastosowane barwniki – warto znać ich oznaczenia aby wybierać jak najzdrowsze rozwiązania.
Naturalne barwniki spożywcze
Barwniki stosowane w przemyśle spożywczym mogą mieć dwojakie pochodzenie – naturalne lub syntetyczne. Wszystkie produkty wytwarzane sztucznie nie przynoszą pozytywnych skutków dla zdrowia konsumentów, dlatego warto wybierać te produkty, które barwione są w sposób naturalny.
Pośród barwników spożywczych pochodzenia naturalnego można wymienić kilka stosowanych najczęściej. Należy do nich między innymi karmel. Jest to palony cukier, który w zależności od intensywności palenia może nadać produktom zakres kolorystyczny od jasnego brązu do prawie czerni. Innym popularnym barwnikiem są chlorofile barwiące pożywienie na kolor zielony. Za żółte odcienie produktów spożywczych odpowiedzialna jest z kolei kurkumina. Głęboką czerwień można natomiast uzyskać poprzez dodanie do produktów barwnika naturalnego o nazwie koszenila.